O Planetarium

Planetarium w Toruniu zostało uroczyście otwarte 17 lutego 1994 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się 2 dni później, w rocznicę urodzin Kopernika. Premierowy seans nosił tytuł „A jednak się kręci”. Tytuł ten stał się w pewnym sensie wyzwaniem dla nowej instytucji. W tamtych czasach niewielu bowiem wierzyło, że Planetarium będzie w stanie funkcjonować bez dotacji z zewnątrz przeznaczonych na utrzymanie instytucji. Cytat „A jednak się kręci” zapisano nawet na projektorze gwiazd, aby przyświecał działalności.

Klasycznie rozumiane Planetarium (sala projekcyjna pod kopułą) z biegiem czasu rozszerzyło swoją ofertę i dziś jest prawdziwym Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń". Pokazy nie są już jedyną formą popularyzacji astronomii. W dniu 26 czerwca 2005 roku w budynku otwarto pierwszą interaktywną wystawę - salę Orbitarium (była ona czynna do 2 września 2017 roku). 22 kwietnia 2012 roku dołączyła do niej kolejna wystawa - sala Geodium. 12 lutego 2018 roku w miejscu sali Orbitarium została otwarta nowa interaktywna i multimedialna przestrzeń Baza MARS#17.

Ze wszystkich trzech atrakcji mogą korzystać zarówno widzowie indywidualni, jak i zorganizowane grupy. Planetarium czynne jest przez cały rok. Stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Torunia i regionu. Jest też jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie, frekwencją bijąc na głowę inne, nawet większe obiekty. Autorskie pomysły, niepowtarzalne pokazy tworzone według własnych scenariuszy i materiałów wizualnych oraz niezapomniany klimat Torunia - miasta Mikołaja Kopernika to główne, choć nie jedyne powody sukcesu.

Od otwarcia w 1994 r. na sali projekcyjnej planetarium zmieniło się wszystko. Na początku działalności korzystaliśmy z profesjonalnych rzutników slajdów, których ostatecznie było blisko 70. Już od maja 1995 roku były one łączone w panoramy, a w kwietniu 1997 r. powstał pierwszy w Polsce system „all-sky”, pozwalający na pokrycie obrazem slajdów całej kopuły. Dzięki temu, oglądając seanse, można było mieć wrażenie przebywania wewnątrz gwiezdnych mgławic. Prawdziwa rewolucja nastąpiła w styczniu 2014 roku, gdy już ostatecznie przeszliśmy na cyfrowy system projekcji typu fulldome. I jak to mamy w zwyczaju, nie kupowaliśmy gotowego rozwiązania technicznego, lecz stworzyliśmy ten system samodzielnie. Teraz, to animacje pokrywają cały ekran, czyli kopułę ponad głowami widzów. W ciągu kilku chwil możemy zatem przelecieć przez pierścienie Saturna, czy też wylądować i „postawić nogę” na Księżycu. System ten umożliwia prezentację nie tylko obiektów astronomicznych. Z łatwością odbędziemy też wirtualny spacer po toruńskiej Starówce i zajrzymy do wnętrza tutejszych kościołów. Zajmujący centralne miejsce na sali projektor gwiazd Zeiss RFP 2 został w styczniu 2023 roku wymieniony na nowy model, również niemieckiej firmy Zeiss, SKYMASTER ZKP4 LED, który daje jeden z najpiękniejszych obrazów nocnego nieba.

 

uroczyste otwarcie Planetarium: 17.02.1994 r.
pierwszy pokaz dla publiczności: 19.02.1994 r.
średnica kopuły planetarium: 15 metrów
wysokość od podłogi w sali planetarium do zenitu: 9,5 metra
liczba foteli na sali planetarium: 189
długość przewodów na sali planetarium: 6 km
liczba gwiazd wyświetlanych przez projektor Zeiss: 7.000
liczba stworzonych seansów od 1994 r.: 76